ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7405334
*
nr 740 5334
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 74
Kondition: skadat krön
Utrop:
600 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 februari 2012
kl 18:56:53
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/2 20:19:43
1
350 kr
12/2 21:19:39
2
200 kr
12/2 21:20:00
2
300 kr
13/2 00:33:10
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
Kondition: skadat krön
nr 740 5334
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 74
Kondition: skadat krön
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 13 februari 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/2 20:19:43 | 1 | 350 kr |
12/2 21:19:39 | 2 | 200 kr |
12/2 21:20:00 | 2 | 300 kr |
13/2 00:33:10 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.